Osteoartrit Nedir?

"Osteo" kemik anlamına gelir ve "artrit" eklemin hasarı ve şişmesi veya nu demektir.
Bütün dünyada, osteoartrit tüm eklem hastalıklarının en yaygın olanıdır.Osteoartrit tek bir duruma bağlı değildir, birçok farklı eklem problemlerinin sonlandığı nokta olarak düşünülebilir.Osteoartritin iki ana klinik göstergesi ağrı ve fonksiyon kaybıdır Ağrı herzaman yoktur, fakat sinirleri içeren yapılarda (eklem kapsülü ve subkondral kemik gibi) hasar oluştuğu zaman meydana gelebilir. Eklem kapsülünün fibrozu sonucu olarak ya da düz artiküler yüzeyin kaybında, sertlik ve fonksiyon kaybı oluşur.En çok dizler , kalça, parmak uçları, el başparmağı ve ayak başparmağı etkilenir.Osteoartritin ana etkisi eklemde kıkırdak yıkımıdır. Osteoartritin sonucunda etkilenen eklem kısmına bağlı olarak; küçük bir hasarda çok büyük ağrılar çekilebilirken, geniş kapsamlı eklem hasarlı hastalarda hiçbir ağrı hissedilmeyebilir.

Epidemioloji

Osteoartrit tarih boyunca dünyada görülen en yaygın hastalıklardan biridir ve bütün insan gücünü etkiler (insan gücünü etkilemesi osteoartritin farklı tiplerinin ne kadar yaygın olduğuna bağlıdır). USA'da yetişkinlerin % 7 sinde bu hastalık görülür.
İnsanlarda genellikle 45 yaş üzerinde başlar. Yaşlanma ile birlikte osteoartrit insidansı artar, 50 yaşa kadar erkekler osteoartrite kadınlardan daha yatkındır; 50 yaş üzerinde ise kadınlar erkeklerden daha çok etkilenirler.

 


Hastalık Bölgesi

Yaygın olarak osteoartritten etkilenen eklemler

Risk Faktörleri

Hyaluronan


[Ana Sayfa]   [Hakkımızda]   [Ürünlerimiz]   [İletişim]   [Tedavi Alanlarımız]   [İnsan Kaynakları]   [Yasal Uyarı]   [English]  

Bu Sayfa 06/01/2009 tarihinde güncellenmiştir.
[ Tasarım & Uygulama : gtech ]