ALLERJİK KONJONKTİVİT

Allerji ;

Vücuda giren ya da temas eden bir maddeye karşı vücudun kendine zarar verecek derecede reaksiyon göstermesidir. Bu reksiyonlar normal düzeyinde olursa, vücudu korumak içindir. Ancak allerjik kişilerde reaksiyonlar zararlı olacak derecede fazladır. Organizmanın allerjenlere (allerjiye neden olan ajanlar) karşı aşırı duyarlı olması halidir.
Bazı antijenlere karşı oluşan immün (bağışıklık) yanıt ürünlerinin uyarımları sonucu ortaya çıkan doku hasarlarına allerji (aşırı duyarlık reaksiyonu = ADR) denir.

  • Klinik Bulgular

Allerjik konjunktivik tekrarlayıcı bir durum olup, havadaki allerjenlerin konjunktivada oluşturduğu hipersensitif (aşırı duyarlılık) reaksiyonundan kaynaklanır. Potansiyel allerjenler polen, hayvan tüyü, toz ve küfü içerir. En büyük semptom kaşınmadır. Allerjik konjunktivit genelde geçici ve kişiye sınırlıdır; konjunktivit polenlerden kaynaklanıyorsa mevsimliktir. Eğer allerjen faktör hayvan tüyü, küf ve toz ise bazen tek bir allerji krizi yapabilir. Oküler allerjiler genellikle erkeklerde görülüp genelde kişinin çocukluğu veya yirmili yaşlarında ortaya çıkar.
Alerjik konjunktivit ,aslında bir grup hastalığı tanımlayan genel bir terimdir.

  • Oküler allerjik hastalıklara klinik pratikte sık olarak rastlanmaktadır. Oküler allerjinin bütün tiplerinin karakteristik klinik özellikleri konjunktival hiperemi, kemozis (ödem) ve kaşıntıdır.

Oküler allerji genellikle beş farklı klinik başlıkta sınıflanır.

  1.   Mevsimsel ve perennial allerjik konjonktivit
  2. Vernal keratokonjonktivit
  3. Atopik keratokonjonktivit
  4. Dev papilar konjonktivit
  5. Kontakt oküler allerji


[Ana Sayfa]   [Hakkımızda]   [Ürünlerimiz]   [İletişim]   [Tedavi Alanlarımız]   [İnsan Kaynakları]   [Yasal Uyarı]   [English]  

Bu Sayfa 13/01/2009 tarihinde güncellenmiştir.
[ Tasarım & Uygulama : gtech ]