BLEFARİT

  • Blefarit: Gözkapağı kenarının enfeksiyonudur ve genellikle kroniktir. Hastalar,sabahları daha da kötü olan ağrılı gözkapağından şikayet ederler. Gözkapağı kenarları kabukludur ve gözler kırmızıdır.Bazen gözkapağında arpacık yapabilir.
  • Blefaritler;

İltahabi (ülseröz) ve allerjik (squamöz= seboreik) tip olmak üzere iki grupta incelenebilir.

Etiolojik etkenler arasında:

-Atmosferik koşullar (toz, duman, güneş, deniz suyu vs),
-Kırma kusurları,
-Göz ve beden yorgunlukları

Enfeksiyöz tip: En sık olarak stafilokoklarla meydana gelirler. marjinal blefaritler genellikle akut seyirlidirler. Semptomları arasında ödem, hiperemi, ve ağrı ön plandadır. Yakın komşuluk nedeni ile sıklıkla bir konjonktivitte tabloya eşlik edebilir. Bazı ağır formlarında kirpik diplerinde ülserler oluşabilir. Eğer kıl kökleri harap olursa kirpikler dökülebilir ve tekrar çıkmazlar.

Semptomlar;
- Gözde iritasyon
-Yanma
-Şişkinlik
-Sabahları gözde akıntı
-Enfeksiyon, Staphylococcus aureus bakterisi sonucu oluşur ve başladıktan sonra kontrol edilmesi zor olduğundan, hastanın gözkapağı hijyenine azami dikkat göstermesi gereklidir.

S. aureus:

Normalde oküler florada bulunmaz Konjunktivitin en sık sebebidir Toksinleri de içeren biyolojik aktif salgıları, ilave olarak blefarit, keratit gibi değişik tablolara sebep olur.

 [Ana Sayfa]   [Hakkımızda]   [Ürünlerimiz]   [İletişim]   [Tedavi Alanlarımız]   [İnsan Kaynakları]   [Yasal Uyarı]   [English]  

Bu Sayfa 06/01/2009 tarihinde güncellenmiştir.
[ Tasarım & Uygulama : gtech ]