Vajinal Flora Bozuklukları

Vajinal Flora Nedir?

Kadın üreme sağlığını korumanın en önemli basamaklarından birini genital hijyen oluşturmaktadır.
Hemen hemen her kadın hayatının belirli bir döneminde jinekolojik enfeksiyon ile karşı karşıya kalır. Yaygın olarak görülen bu enfeksiyonlar kadınlara büyük rahatsızlık vermenin yanı sıra kalıcı hasarlara da yol açarak üreme sağlığını olumsuz etkileyebilir. Hijyenik kurallara dikkat etmek ve düzenli olarak yapılan jinekolojik kontroller, bazen herhangi bir yakınmaya neden olmadan ilerleyerek üreme sağlığını olumsuz etkileyen enfeksiyonlardan korunulmasını sağlar.
Vajinadaki florayı oluşturan mikroorganizmalar arasındaki dengenin bozulması enfeksiyonlara ve bunlara bağlı yakınmalara neden olur.

Kadınların yarısından çoğu hayatında en az bir kez vajinal enfeksiyon geçirir. Vajinal floranın korunmasında rol oynayan faktörler;

 • Östrojen, (kadınlık hormonu) vajina duvarının dış tabakasını döşeyen hücrelerin kalınlaşmasını sağlar. Ergenlik dönemi öncesinde ve menopoz dönemi öncesinde östrojen salgısının yetersizliğine bağlı olarak bu tabaka ince kalır ve enfeksiyonlara yeterli direnci gösteremez.
 • Vajinal hücreler fazla miktarda glikojen olarak adlandırılan ve şekersiz depo formu olan molekülü içerir. Vajinal dengeyi sağlayan koruyucu bakteriler enerji kaynağı olarak glikojeni kullanır. Vajinanın hafif asidik ortamı vajinada buılunan yararlı bakterilerin üremesini sağlar. Bu bakteriler fazla üretildiklerinde enfeksiyonlara yol açan mantar gibi mikroorganizmaları dengeler (kontrol altında tutar). Vajinal florada yer alan mikroorganizmalar arasındaki denge bozukluğunda bu mikroorganizmalardan biri veya birkaçı fazla çoğalarak enfeksiyonlara yol açar. Vajinal enfeksiyonlar akıntı, kaşıntı, idrar yaparken yanma ve tahriş gibi yakınmalara yol açar.

Ayrıca;

 • Cinsel ilişki
 • Sık antibiyotik kullanımı
 • Stres
 • Vajinaya uygulanan vajinal duş, sprey, pudra ve sabun, renkli tuvalet kağıdı gibi, kimyasallar içeren maddeler
 • Gebelik
 • Menopoz
 • Kullanılan bazı doğum kontrol yöntemleri ( prezervatif, spermisid-sperm öldürmesi amacıyla kullanılan kimyasallar)
 • Menstruasyon (adet kanaması)
 • Genital bölgenin nemli ve ıslak bırakılması
 • Şeker hastalığı
 • Çok dar ve sıkı, hava almayan iç çamaşırı, pantolon giyilmesi vajinal enfeksiyonları arttırır.

Vajinal Floranın Önemi;
Vajen ortamında pek çok organik ve inorganik maddeler bulunmaktadır: Su, elektrolitler, endoservikal sekresyon, bezlerden salgılanan mukopolisakkaritler, kan, rahim üst kısmından gelen hücreler ve bakteriler.Vajinal mikrobik ekoloji, parazitler, bazı hormon yahut antibiyotik tedavileri ile kolayca zedelenebilen hassas bir yapıya sahiptir. Sağlıklı insan vajenine Lactobacillus türleri hükmetmektedir ki bu basiller, vücudu ürogenital enfeksiyonlara karşı korumada önemli görev yaparlar. Ayrıca, bilinmektedir ki eğer dominant olan Lactobacilluslar ile diğer, genelde gram negatif anaeroblar arası mikrobiyal denge bozulursa, bu durum bakteriyel vajinoz sendromu ile sonuçlanabilir.
Bazı durumlar flora dengesinin bozulmasına neden olabilir:
Tekrar eden mikozis, hava değişimi, kandidizisi(candidiasis) kolaylaştıran hamilelik,diyabet, oral kontraseptifler,rahim içi araçlar, geniş spektrumlu antibiyotikler, kortizonlar, tampon kullanımı,prezervatif kullanımı, immün sistemi baskılayıcı ilaçlar, hava geçirmeyen iç çamaşırları, antimikotik tedavisi, sperm öldürücü ve benzeri bazı kimyasallar, parfümlü veya renkli tuvalet kağıdı kullanımı, bazı banyo- kozmetik ürünleri vs.
Bu faktörler normal flora dengesini, özellikle de Döderlein basillerinin (laktobasillerin) dengesini bozabileceğinden yeni mikozis oluşumlarına ve enfeksiyonlara neden olabilirler. Enfeksiyonların semptomları kaşıntı, aşırı akıntı, yanma, acı, kuruluk olarak kendini gösterir.

Vajinal enfeksiyonlara hangi mikroorganizmalar neden olur?

Mantarlar, bakteriler ve bazı parazitler vajinal enfeksiyona yol açabilir. Yakınmalar ortaya çıktığında hemen hekime başvurulursa muayene ve akıntı örneğinden yapılacak inceleme ile erken tespit edilerek tedaviye başlanır.[Ana Sayfa]   [Hakkımızda]   [Ürünlerimiz]   [İletişim]   [Tedavi Alanlarımız]   [İnsan Kaynakları]   [Yasal Uyarı]   [English]  

Bu Sayfa 06/01/2009 tarihinde güncellenmiştir.
[ Tasarım & Uygulama : gtech ]